Ha nem hozol magaddal portékát, Te csak nézegethetsz!!!
HA HOZOL, VISZEL!
tappancs műhely gyermekeknek
KÜLÖNBÖZŐ MŰHELYEK
UDVARI KÓTA
TAPPANCS MŰHELY GYEREKEKNEK
09:00 Reggeli torna
(Mozgasd meg tagjaidat és nyújtózz egyet velünk tetőtől tappancsig.)
10:00 Helyismereti falujáték
(Tudod, hogy milyen fák vannak a Kovács udvarházban? És hogy milyen régi a kisharsányi templom? Ha igen, gyere a Tappancs kótához és megjutalmazunk a tudásodért!)
14:30 Nagy Kisharsány Díj Kis Csigákkal
(A te csigád a leggyorsabb? Hozz egy csigát a Tappancs kótához és nevezz be a Csigafutamra.)
17:00 Tappancs szépségverseny
(Kinek a legszínesebb a lábnyoma?)
19:00 Esti mese
UDVAR 10-13.00 MESEKOTYVASZTÓ
Végy egy nagy adag bátorságot, adj hozzá kétszer annyi önfeledt játékot, egy kiskanálnyi zenét, egy marék nyelvtörőt, egy cseppnyi fantáziát, öntsd nyakon egy kis tánccal, ne sajnáld belőle a jókedvet, ízesítsd nevetéssel, ügyes kézzel keverd-kavard, majd hagyd, hogy az ízek összeérjenek és falatozz velünk jóízűen.
Sok szeretettel várják az apró katlanozókat Varga Anikó és barátai nap mint nap!
KOCSISZÍN 10-13.00
ROMA&MAGYAR TÁNC ÉS ÉNEK/ZENE MŰHELY gyerekeknek és kevésbé gyerekeknek
Ismerkedés a roma kultúra különböző szeleteivel.
A mai műhelyt a Romungro Gipsy Banda tagjai vezetik…
PAJTASZÍNPAD
10-13.00 SZABAD ZENEI MŰHELY
"EGY HÚRON PENDÜLÜNK" Szabad Zenei Műhely
a Cactus Truck /USA/HOL/, a Grencsó Kollektíva és a Geröly Trió részvételével
UDVAR
10-13:00 RÉTESMŰHELY
az érdeklődők megismerkedhetnek a hagyományos magyar rétes készítésének fortélyaival. Az Antik Rétes mesterei vezetésével a tészta dagasztásától a töltelékek készítéséig és a sütésig minden munkafázisba belekóstolhatna...
A kurzuson naponta max. 2x 5főt tudunk fogadni, előre bejelentkezésre.
UDVARHÁZ NAPPALI
13:00 GRENCSÓ MOZI
1./ Kollektiv Russian Tour (2006) - turista film...
2./ Beksztédzs (2013) - Kampec Dolores európai turnéfilm
UDVARHÁZ NAPPALI
15:00 MEDIAWAVE MOZI
MEDIAWAVE 2013 RÖVIDFILMJEIBŐL
KISJÁTÉKFILM VÁLOGATÁS (90')
NAGYSZÍNPAD
13-15:30 AKUSZTIKUS ZENEI MŰHELY
vez.: Sára Csobán & Horváth Dániel 'Dudu"
FALUSZÉLI RÉT
15-18.00 "BIZSU"
– Cactus Truck /USA/HOL/ és a Grencsó Kollektíva Szabad Zenei Műhelye
PAJTASZÍNPAD
13-15.30 OLASZ&MAGYAR ZENEI MŰHELY
Carmen Cangiano vezetésével és az olasz The Ramadogs, valamint a győri Alabanda ethnorock zenekar részvételével.
PAJTASZÍNPAD
15.30-18.00 ROMA&MAGYAR PROGRESSZÍV ZENEI MŰHELY
vezető: Both Miklós (Napra, FolkSide)
NAPI PROGRAM
PAJTASZÍNPAD
19.00 BOTH MIKLÓS FolkSide
Both Miklós – gitár, ének, Szokolay Dongó Balázs – furulya, Lukács Miklós – cimbalom, Novák Csaba – nagybőgő, Dés András – ütőhangszerek
A hosszabb idejű kínai tartózkodás után hazatért Both Miklós FolkSide elnevezésű zenekarát a hazai dzsessz és világzenei színtér kiemelkedő zenészeiből válogatta.A zenekart alkotó öt zenész először 2011-ben a koppenhágai WOMEX fesztivál nyitókoncertjén játszott együtt, és az egyszeri alkalomból a közösen kialakított új és érdekes hang miatt lett folytatás. "Az ember mindig új kihívásokat keres, ez tartja életben a belső működést, más kérdés, hogy a közös zenélés valóban nem várt fordulatokat hozott elő a zeneiségemben, ami külön öröm. Nehéz meghatározni, pontosan mi is született és mennyiben kapcsolódik a korábbi zenéimhez. A Kárpát-medence különböző muzsikái voltak hatással az anyagra, de másképpen, mint a Naprának írt dalaimban, ráadásul a Folkside-ban akusztikus hangszereken játszunk" - fejtette ki a gitáros. Both Miklós szerint a zenekarnak annak ellenére komoly esélye van a hosszabb távú közös munkára, hogy tagjai szinte megszámlálhatatlanul sok formációban dolgoznak folyamatosan. Both a Napra mellett tagja a Rendhagyó Prímástalálkozó projektnek, Lukács saját kvintettjén kívül például a Dresch Quartetben és a Mitsourában, Szokolay Dongó Palya Beával és Bolya Mátyással, Dés András Szalóki Ágival és Lantos Zoltánnal, Novák Csaba pedig Frankie Látóval és Balogh Kálmánnal zenél.
NAGYSZÍNPAD
20.00 ROMENGO & LAKATOS MÓNIKA Lakatos Mónika – énekes, Rostás “Mazsi” Mihály – énekes, gitáros, szájbőgő, Lakatos “Guszti” János - kanna, tánc, szájbőgő, Kovács Misi – hegedűs, Novák Csaba- nagybőgő
Hagyományos cigányzenét játszanak érzelemmel és mégis nagy frissességgel, dinamizmussal. Muzsikájukat a hagyományok tisztelete és a megújulás jellemzi. Az Oláh cigánykultúra zenei örökségéből táplálkozó zenekartagok egyikét másikát ismerhetjük az Ando Drom, Romano Drom, Rajkó együttesekből, Palya Bea koncertjeiről. Repertoárjukban nemcsak a családi körben tanult, gyűjtött, hanem saját szerzemények is szerepelnek. Vitathatatlan, hogy a vezető énekesnő, Lakatos Mónika egyedivé teeszi együttesüket. El kell ismerni, Mónikát nemcsak hallgatni, nézni is jó. A klasszikus roma szépség tengernyi hajával sajátos éke az autentikus, oláh cigány zenét játszó Romengo együttesnek, ugyanakkor zenei alapköve tiszta, telt hangjával. Nem véletlenül vált az 1996. évi tehetségkutató győztesévé. Hangjának tisztasága, teltsége kiemeli az autentikus cigányzenét éneklő énekesnők közül.
PAJTASZÍNPAD
21.00 GRENCSÓ KOLLEKTÍVA KANKALIN
Grencsó István – fúvós hangszerek, Pozsár Máté – zongora, Benkő Róbert - bőgő, Miklós Szilveszter - dob
Az idei Ördögkatlan Fesztivál egyik díszvendége, Grencsó István szaxofonos és fuvolista a magyar avantgard jazz egyik kiemelkedő alakja. Pályafutása 1979-ben, a Masina Jazz Csoport megalapításával indult, szélesebb körű ismertségre pedig az 1980-as években Szabados György partnereként tett szert.
1984-ben hozta létre a Kollektívát, amely azóta is elsőszámú zenekara. Ezzel a folyton változó formációval tíz albumot jelentetett meg.
Grencsó repertoárja rendkívül sokszínű, a zeneszerzőt a formai változtatások mesterének tartják. Improvizatív zenei kísérletei mellett feldolgozott számtalan jazz-standardet, aktuális divatirányzatoktól függetlenül játszott pop-, rock- és ethno zenét, újraértelmezte a hatvanas évekbeli magyar tánczenéket, sanzonokat, komponált klasszikus zenébe hajló szvitet. Játszik a a Kampec Doloresszel, állandó tagja volt a Szabados György vezette MAKUZ-nak és az elektronikát is alkalmazó Budbudas-nak. Az utóbbi időben többször is fellépett a marokkói gyökerű Gnawa Trióval, illetve saját neobeat együttesével, az AMA-val, valamint együttműködött a noise rockot játszó Pozvakowski zenekarral.
Ars poeticáját, konvencióktól mentes gondolkodását örökítette meg a Duna Műhely által készített Szabad vagyok című portréfilm.
„Kétség sem fér hozzá, hogy a magyar könnyűzenei élet – minden értelemben – legszínesebb figurája a dalszövegíró, énekes, festő, vizuáltervező, filmes és performer Rutkai Bori.” Bori minden mennyiségben – amilyen kicsi, olyan sok!
ANTICITY
A Rutkai Bori és a Specko Jedno legújabb lemezével újra nálunk!
„A nagyvárosi létben megfáradt, elgyötört lelkek felüdülést és megnyugvást lelhetnek Anticity szabad ege alatt.”
A Specko Jedno név a szlovák „všetko jedno” (mindegy) és az angol „special one” (különleges) kifejezések ironikus összeolvasztásával jött létre. A zenekar énekese, Rutkai Bori eredetileg videóművész és festő. Dalszövegei és festményei a mese és a realitás határterületein születnek, a kép és a szöveg egymást inspirálja és teremti meg. A színpadon a hangzókkal, a ritmikával, a különböző éneklési stílusokkal való játékból, és a szórakoztatóan őszinte és interaktív kommunikációból kerekedik ki Bori speciális előadói attitűdje.
PAJTASZÍNPAD
24.00 A.M.A. (A Másik Arc) – Grencsó István neobeat zenera- (talán) zenekar
post-new-urbán beat - a magyar Bob Dylan visszatér
A közönség azon része, aki ismeri Grencsót, a magyar jazz különleges, kísérletező figuráját, most nagy meglepetés fogja érni.
Idézet egy Ama koncert beszámolóból: "Ahogy Grencsó megjelent a színpadon, kezében gitárral a megszokott szaxofon helyett, már az is jelezte, hogy itt valami más készül. A megjelenést karakteresen hangsúlyozta az az élénk kék munkaköpeny, amely nagyon hasonlatossá tette Pisti bácsit egy szocialista rendszerből visszamaradt üzemvezetőhöz vagy műhelyfőnökhöz. Már éppen csak a fejes vonalzó hiányzott a kezéből, hogy körmöst adjon renitenskedő közönségének. Persze e jelmez lehet tisztelgés - legalábbis design tekintetében - Lester Bowie, a pár éve elhunyt nagy fekete trombitás előtt, aki az Art Ensemble of Chicago tagjaként mindig fehér orvosköpenyben jelent meg a színen. Az ő gesztusa és Grencsóé természetesen nem ugyanaz, de valahol közös gyökerű. És a múltban gyökeredzik. Grencsó annakidején TMK lakatosként kezdte meg zenei karrierjét.
A történelmi előzmények és a remélhetőleg követésre méltó divatdiktátori próbálkozás után a koncertről el lehet mondani, hogy a közönséget a koncert elején rögvest meglepte Grencsó rockos gezstusrendszert időző színpadi mozgása.
A dalok szövegei – amelyek Grencsó költeményei - először csak mosolyogtatták, majd hangos röhögésbe fullasztották a közönség egy részét. Mert hát nagyon sajátos, a hetvenes évek undergroundját idéző, csak sokkal áttételesebb dalszövegekről van szó. Valami ilyesmik hangzottak el, hogy "zsebemben lágyan villog a mobilom" vagy "a tévéből Feri röfög", stb.
A tizedik utolsó szám után a rajongók az együttes CD-jék követelték és kiábrándultan kellett tudomásul venniük, hogy az még nincs és még csak ez az együttes második hivatalos koncertje. Nagy jövő állhat még e figyelemre méltó formáció előtt. Rockerek és beatnikok féljetek, megjött az új hullám..." Hartyándi Jenő
A Mediawave Alapítvány és az Őrhegy Udvarház Közösségszervező Kft. ŐRHEGY ART Művészeti Rezidencia programot hirdet Európában élő alkotók számára nyárra és az őszi, szüreti időszakra egyaránt. Angol nyelvű kiírás: https://orhegyart.wordpress.com/
Magyar nyelvű fordításért írj üzenetet: orhegyudvarhaz@gmail.com