A KÖZVETÍTÉS ÉS KAPCSOLATTEREMTÉS ELEMEI
I. CSERE-BERE PLACC
Újdonságként szeretnénk bevezetni a Kovács udvarházban a Csere-bere placc-ot, amely az ősi piacok hagyományát szándékozik feleleveníteni. A piac nagyon hatékony közvetítő és kapcsolatteremtő közeg volt a történelem folyamán. Most szolgálja, segítse a helyi lakosok és fesztiválra jövő látogatók közti kapcsolatok kialakulását.
Másrészt ez úton szeretnénk elérni, hogy a városiak meg tudják kóstolni a jellegzetes kisharsányi ízeket, finomságokat.
Sajnos már kiveszett az a forma, amelyen keresztül közvetlenül elérhetők lennének ezek, falak épültek, ezért új formákat kell keresni az elérésükre. Mert egy városi mégsem kopogtathatnak be egy porta ajtaján, hogy "Hé nénémasszony, nem kínálna meg valami helyi jóval?". Ilyen már csak népmesékben olvasható, mondhatni ma nem életszerű helyzet.
De tegyük fel, hogy egy „pofátlan” városi mégis veszi a bátorságot, de akkor meg miért kellene egy kisharsányi polgárnak
ajándékba adni azt a bizonyost... Nem mindenki teheti ezt meg.
A hivatalos jogszabályok sajnos nem teszik lehetővé, vagy csak nagyon bonyolult módon, hogy pl. Bözsi néni eladja süteményét, pogácsáját, rétesét, stb. (Bár pl. gyümölccsel megteheti ezt.) De elcserélni elcserélheti. Emiatt kialakítunk egy csere-bere placcot a ház udvarán, ahol minden nap kora délutántól beindulhat az ősi cserkereskedelem. Persze van egy lényeges pontja ennek, a városiaknak tudatosan készülni kell erre és hozni magukkal csere
portékát!
Biztosak vagyunk benne, hogy elsőre nem fog tökéletesen működni, és kevesen hoznak magukkal csereárut. Persze a rendszer beindulta esetén a felkészületlenek bánkódni fognak. De ez legyen az ő bajuk. Az élet végül is tanulási folyamatok sora. És van, aki gyorsan, más lassan tanul.
De mi gondolunk lassú felfogású embertársainkra is, miattuk bevezetjük a kisharsányi helyi pénzt, a HARI-t, amely 600.-Ft-ot ér. A felkészületlen városi vendég ezt megvásárolhatja és csereáruként felhasználhatja. A helyi csere-berélőknél összegyűlt HARI-t a szervezők beváltják fizetős programokra, Ördögkatlan trikóra és további értékes ajándékokra.

Figyelem!
Az új fesztivál fizetőeszköz, a HARI háttere, alapja erős – kulturális és közösségi élmény, környezettudatos gondolkodás áll a háttérben!
A környezettudatos gondolkodás erősítése céljából a csere-bere tárgyaknak elsősorban kézműves jelleggel kell rendelkezniük pl. nagymama lekvárja, házi kolbász, szalonna, bor, pálinka, méz, süti és bármi, ami az ember saját keze munkája. Természetesen tudjuk és belátjuk, hogy a jelenkor – ilyen értelemben – fejletlen társadalmában nem minden egyén kezéhez tapad kétkezi munka és annak eredménye, sikere, jóérzése. De bízunk abban, hogy a társadalom alapegységében a családban vannak olyan egyének, akik még élnek a mai bevásárlóközpont alapú, növekedéskényszeres világunkban is ezzel az elavultnak tűnő, de talán egy környezettudatosabb jövő alapelemével. Egyszerűbben: nézz körül a mama, a nagyi éléskamrájában vagy a papa pincéjében! Esetleg keresd a boltok, piacok standjain a kistermelői, kézműves portékákat.
De pl. csereportékaként használhatók lesznek az újrahasznosított anyagokból önkezünkkel készített Re-artos és más kézműves termékek is.
A KOVÁCS UDVARHÁZ világában mire jó a csere-bere?
1./ Elsősorban – elkerülheted vele a vendéglátás számodra drágának tűnő kínálatát. Ha élni kívánsz ezzel a lehetőséggel, akkor hozz magaddal fölösleget, hogy csere-berélni tudj más ismerős és ismeretlen fesztivállátogatóval. (Pl. kolbászt borért.) Ezen tevékenységedet a fesztivál szervezői nem akadályozni, hanem szorgalmazni szeretnék, és ehhez csere-bere helyszínt biztosítanak. (Tán néhányatokban felvetül ezen sorok olvastán a kaláka vagy a batyús bál kifejezések egyre jobban feledésbe merülő tartalma. Na, ezek meg/felújítására törekszünk.
2./ Másodsorban – a csere-bere reményeink szerint a közösségi kapcsolatok alakítójává válhat. Vedd észre, élj vele!
_550x316t0_ic.jpg)
3./ Nem utolsósorban – szeretnénk segíteni azt a folyamatot, hogy ismét tudatossá váljon, a helyére kerüljön az előadó és a közönség kapcsolatában lévő, egyre feledettebb “adás-kapás” viszony. Azaz, aki a színpadon áll, azt azért teszi, hogy valamit adjon nekünk. És az, amit ad értéket képvisel, mert ő megdolgozott a tudásáért. Az ősi társadalom együttműködési alappillérei közé tartozott a kölcsönösség fogalma, amelyet később a társadalmi különbségek kialakulása, majd a pénz megjelenése egyre jobban torzított, esetenként kényszeressé, deformálttá tett. De azért azt gondoljuk, hogy mindenkiben ott szunnyad a kölcsönösség alapérzése, jelen esetben az, hogy ha egy művész nekünk valamit ad, azért cserébe – a fesztiválra be(vissza)vezetett csere-bere szellemében – nekünk is illene adni valamit. Olyasvalamit, amit módunkban áll, amivel lehetőségünk szerint kifejezhetjük, viszonozhatjuk a kapott értéket – pl. egy üveg borral, lekvárral, stb, egyszóval ami nálunk van. (Ne feledjük, hogy a Kovács udvarház programjai ingyenesek!)
Ennek szorgalmazására minden koncerten és előadáson elhelyezünk egy kosarat, amelyben az előadás közben vagy végén elhelyezhető a kapott érték megbecsülését jelző ajándék. Higgyék el, örülni fognak neki!
4./ Azt már csak pirulva szeretnénk említeni, hogy mi – szervezők – is szívesen látnánk kosarunkban ezt-azt eme válságos időkben. Hiszen mi, öntevékeny civilek nem muszájból dolgozunk, hanem azért, hogy örömet és jóérzést okozzunk annak, aki nyitott az általunk képviselt értékekre.
I./1. SPECIÁLIS CSERE-BERE FORMÁK
Három olyan csere-bere formát is szeretnénk Kisharsányban meghonosítani, amelyek többségében, kicsit másként, de ismertek:
RUHATEREGETÉS
Ez tulajdonképpen a közismert turkáló, azaz használt ruha kereskedés, nem üzleti formája.
Lényege: mi hozunk egy alap ruhakészletet, amelyet az udvarban, ruhaszárító kötelekre kiaggatunk. Lehet nézegetni, válogatni belőlük azzal a feltétellel, hogy a tetsző és elvinni szándékozó darab helyett be kell tenni egy saját ruhadarabot. Azaz a készlet állandó darabszámra, de folyamatosan frissül. A kisharsányiak persze haza is szaladhatnak egy cseredarabért, de a városiak figyelmét elhívjuk a csereáruk hozására.

KÖNYV, CD ÉS DVD CSERE-BERE
A lényege ugyanaz, mint a ruhateregetésnél. Mi hozunk egy alapkészletet, a tetszőt ki lehet cserélni egy sajátra.
JÁTÉK CSERE-BERE
A szisztéma megegyezik az előzővel.
