A TK JAZZKLUB MEGJELENÉSE
De Győrben is történt azért egy és más, amely időszak adja, keretezi e korszak időhatárát (1987-1990). Megjelent az új és fiatal - a mi korábbi jazztevékenységünktől - független jazzerő. Fülöp Péter vezetésével, aki akkor kezdett a Tanítóképző Főiskolára járni. Persze nem egyedül volt, de ő volt hangadó, összefogó személyiség. Még Kis Géza, Jobbágyi Zsolt, Makk Tamás nevére emlékezem (Péter kiegészített: Répási Csaba, Kiss Géza, Friss Erika, Makk Tamás, Jobbágyi Zsolt, Zugmann Zoltán, Bauer Ildikó és mások). de sokkal többen voltak (törlés). Úgy kezdték, mint mi annakidején. Ők is klubot csináltak közösségi módon, és viszonylag rendszeres koncert programot alakítottak ki, és elég hamar eljutottak a nemzetköziségig, nem is akármilyen felhozatallal. Hozzánk nagyon hasonló szellemiséggel és hozzáállással működtek, csak a fiatalságukból adódó nagyobb merészséggel.
A háttérből, ha kellett segítettem munkájukat, de örültem, hogy végre azt is megélhetem, hogy nem nekem kell vinnem a klubélet és koncertek minden nyűgét-baját. Lehet, hogy furcsa, de nagyon szeretem ezt az állapotot is, amikor csak a zene hallgatására kell koncentrálnom. A TK Jazzklub addig működött, míg Fülöp Péter az iskola hallgatója volt (1990), majd átvitte magával első munkahelyére a Vasutasba. A mellékelt koncertlista azért mindenképpen önmagáért beszél. És van még egy különlegessége, amit mi csak szórványosan gyakoroltunk, szinte minden koncertet felvettek jó minőségű kazettás magnóval, majd kazettán, borítóval ellátva sokszorosították is azokat. Így a TK Jazzklub élete nagyon jól dokumentált, hangzó anyag szintjén is megőrződött az utókor számára. A felvételek nagy része Holper Péter csornai jazzfan honlapján elérhető.
Kis ellenzékieskedő körkép Fülöp Péterék repertoárjából, mert ebben az időszakban ez jellemző tevékenység volt minden jó érzésű fiatal csoportosulás esetében. Ha jól emlékezem, egy gyufás skatulyán látott furcsa reklámból jött az ötlet, már nem tudni kitől származott, de Péterék a korábban említett, Grencsó Pistivel készített 56-os filmünkből kifotózták az abban szereplő pártvezéreket. Berecz és Grósz Károly elvtársat. De a TV kép interferenciája és a fotózás szöge miatt kissé hullámos, torzított lett a fejük. Ma ez fotóshoppal pár perces kísérletezés, de hol volt még akkor a számítógép?
Úgyhogy fő politikusaink kissé torzított fejei kerültek Péterék jóvoltából a gyufásskatulyákra, 56 fillér és 87 fillér feliratokkal. Persze kézi munkával és ezek ott lettek felejtve különböző szórakozóhelyeken, vagy elmésebb megoldásként, visszacsomagolva, visszacsempészték őket a boltokba. Később – a rendszerváltás után - egyik jeles győri újságíró egy beszélgetés alatt megemlítette, hogy természetesen az éberség révén eljutottak az illetékesekhez is, de Grósz elvtárs diákcsínynek minősítette a dolgot és nem vizsgálódtak tovább. Fáradt eddigre már a rendszer ébersége, pár évvel előbb ebből még komoly balhé lehetett volna.
Hartyándi Jenő
szemtanú
Győr, 2016