JAZZ STUDIUM
1979, 1982-1990
Részletek egy 3005-ben írt szerkesztői visszaemlékezésből:
„Ma már tudható és történelem, hogy a JAZZ STUDIUM a magyar jazztörténet leghosszabb időt megért folyóirata volt. Ezt, mint szerkesztő, bátran megállapíthatom. Hogy milyen szellemi súlyt képviselt az akkor is erősen megosztott magyar jazzvilágban, ennek megállapítása, meghatározása nem az én feladatom. Az mindenesetre jól esik, hogy azóta, a befejezés óta 15 évvel is keresnek meg ismerősök és ismeretlenek egyes számok után kutatva, legutóbb húszas évei felé közelítő jazztanszakos hallgató, hogy valahol kezébe került egy szám és izgatja a többi is.
Simon Géza Gábor "Magyar jazztörténet" c. könyvében a következőket írja róla: "Az avantgarde háromszög szellemi irányítói hozták létre a Jazz Studium című, elsősorban elméleti jellegű folyóiratot, amely hosszú éveken keresztül a magyar jazzélet legjelentősebb sajtóorgánuma volt" (SGG: magyar jazztörténet, 188.oldal)
Utólag is elnézést a rengeteg helyesírási és stilisztikai hiba miatt, de akkor ilyesmi nem érdekelt bennünket, csak elvakultan ütöttük az írógépet és tekertük a stencilgépet. A fiatalos lendület, a hitünk és az igazunk tudata vitt előre bennünket, a számtalan akadályon át.
Az újság 1982-90 közti periódusából sok adalék és háttér információ megtudható a magyar jazz nagyjából ezzel egy időben zajló két részre szakadási folyamatából… Az újság 1984-ig az általunk szervezett, majd megfojtott nemzetközi jazzkoncert-sorozat ( (Anthony Braxton, Roscoe Mitchell, Rova Saxophone Quartet, George Lewis, Szabados, Dresch, Grencsó, stb.) mögé bújva, mintegy annak mellékleteként jelent meg fél legálisan. Utána minden hivatalos háttér nélkül, szamizdatként. Első időben lopódzkodva, éjszakánként stencilgépeken másolva, majd illegális nyomdai módszerekkel. Lassan belejöttünk mindenbe. Nagyon sokan vettek részt a készítésben – szerkesztésben, fordításban, gépelésben, sokszorosításban, terjesztésben. Utólag is köszönöm mindenkinek, akik részben név szerint látszanak az egyes kiadványokban, másrészt rejtőzködve segítettek.
…82-83-ban 6 szám jelent meg, az ötödik és hatodik dupla számként… 1984-ben szólt Szigeti Péter, hogy próbáljuk meg folytatni a Studiumot a budapesti Kassák Klub "módszertani kiadványa" fedőnév alatt. A Kassák Klub adott fellépési lehetőséget e szellemi csoportnak indulásától napjainkig. A Klub nevét kiadóként ráírtuk újságunkra, de pénzügyi támogatást nem kaptunk.
A nyolcvanas évek közepén beinduló és egyre erősödő Közgáz "Jazzz" Klub /Czabán György, Reményik Kálmán/ programjaival a súlypont mindinkább ide helyeződött át. A klub lett a Studium fő támogatója, "kiadója", szerzett Soros-alapítványi támogatást, stb.
Végül a körülményekről. Az újság ára sosem fedezte az előállítás költségeit, a terjesztés esetleges, nehezen jut el az érdeklődőkhöz. Az író, szerkesztő gárda továbbra is anyagi érdekeltség nélkül végzi munkáját. Van úgy, hogy egyes kész számok kiadása fél-háromnegyed évet késik nyomdaköltségek hiányában. Erőink összpontosítására, amint lehetőség adódott /1989/ egyesületet alapítottunk "ADYTON" Egyesület az Improvizatív Zenéért néven…."
Aztán az Adyton alapítója lett 1991-ben a MEDIAWAVE Alapítványnak és megindult egy újabb folyamat, immár a felszabadult országban, vagy inkább folytatódott valami, ami nem előzmények nélkül született…
Hartyándi Jenő
főszerkesztő