Győrben a jazz közvetítésében, kiadásában a kilencvenes évek elejével ismét változás állt be. Mindkettő véletlenül 1991-re, tehát az évtized legelejére datálható.
Egyik, mozgás a okozta, hogy Fülöp Péter elvégezve a Tanítóképző Főiskolát, nem adta fel társaival a jazzszervezői és kiadói tevékenységét. Hanem a klub átkerült új munkahelyére a Vasutas Művelődési Házba. A helyszínváltással a TK Jazzklub megszünt, és beindult jogfolytonosként a Vasutas Jazzklub, amely az egész évtizedben és még utána is megteremtette a viszonylag rendszeres jazzprogramok jelenlétét.
A másik győri jazzmozgás, az első győri jazzklubot létrehozó, majd a legendás győri nemzetközi jazzkoncertsorozatot megvalósítók, a Jazz Studium folyóiratot kiadók, akik a 80-as évek közepétől hivatalosan "nemkívánatossá váltak" a városban és országos működésbe szorultak, kihasználva a rendszerváltás okozta zavaros és megújuló helyzetet, összefogva a győri filmes és fotós vonallal, létrehozták a Mediawave Fesztivál néven elhíresült nemzetközi film és zenei fesztivál, amelynek a kezdetektől volt és egyre erősödött a jazz vonala az évtized végéig. De alapítói lettek - győri székhellyel - az 1989-ben megalapított Adyton, Egyesület az Improvizatív Zenéért országos szervezetnek is.
Az évtized végén (1999) pedig létrehozták a Rómer házat, amely Emir Kusturica által felavatott Underground klubja a következtő évtized folyamatosan működő és meghatározó alternatív művészeti központjává vált Győr városában. A klub nemcsak helyi, hanem országos és nemzetközi ismertséggel, nézettséggel működött, különösen az improvizatív zene területén.
(Írtam mindezeket a weboldal elindításakor /2015 elején/, de azóta a jazzklub alapításának 40 éves évfordulóra - 2016-ban - még rengeteg múltbéli részletet tisztáztunk. Elfeledett részletek, dokumentumok kerültek elő és így viszonylagos pontossággal tisztázódtak a jazz győri hőskorának történései.)
Fontos megjegyeznünk, hogy nem állunk le a kutatással és várunk bármilyen további kis részletet, adalékot, emlékfoszlányt az egykori résztvevőktől, alakítóktól - hartyandi@gmail.com.
Azt is fontos megemlíteni, hogy a 40 éves, nyomtatott kiadványba, pénzügyi és ebből következő terjedelmi okokból elég nehéz volt belepréselni 40 év történéseit és adatait. Emiatt nagyon apróbetűs és csak ritkásan tartalmaz fotókat. A következő linkeken ugyan az egész kiadvány és annak évtizedre bontott részlete is elérhető, de a további linkeken sokkal átláthatóbban, szellősebben szerkesztve, valamint több fotó és dokumentummellékletve olvasható el ugyanaz a tartalom.
A "MEDIAWAVE FESZTIVÁL JAZZPROGRAMJAI 1991-1999" rovat (lást lentebb), nemcsak a koncerteket sorolja fel, hanem azok egy - fennmaradt része - meg is tekinthető egészen vagy a koncert egy része.
Hartyándi Jenő
|