A devecseri FLÁRE BEÁS BAND - a MEDIAWAVE és az Ankara Film Association által koprodukcióban szervezett -PASSPORT CONTROL 4. Nemzetközi Film és Fotó Műhely/Workshop keretében lépett fel a FESTIVAL ON WHEELS elnevezésű 13th Festival of European Films-en. A fesztivál Kelet-Törökország Örményországgal határos, többségében kurdok lakta területén, Kars városában kerül megrendezésre. A zenekar nemcsak a fesztivál keretében lépett fel, hanem a PASSPORT CONTOL forgatócsoportjaival járták a vidéket, játszottak kis kurd falvak magánházaiban, iskolában, de több filmben is szerepeltek, mint szereplők, statiszták, muzsikusok. Két klipp is készült róluk ez idő alatt. A film az együttes tagjainak szemüvegén, kommentárjaival mutatja be az ottani világot, sok cigány és némi kurd zenével és tánccal fűszerezve.
1. rész
2. rész
3. rész
HARTYÁNDI Jenő
ZENEI TEVÉKENYSÉG
SZERVEZŐTEVÉKENYSÉG
1976-ban, társaival együtt az első a győri Jazzklub megszervezője és közel 10 évig vezetője, az országos jazzklub hálózat vezetőségi tagja. 1980-87 között a JAZZ STUDIUM elméleti folyóirat főszerkesztője és zenei mellékleteinek /kazetta és lemez/ kiadója.
1982-83 között a zenetörténeti jelentőségű Győri Nemzetközi Jazzkoncert-sorozat fő szervezője (Győrkös Lászlóval és Lázár Károllyal).
Ez volt az első független szervezésű koncert-sorozat, amely megtörte a Magyar Rádió ilyen irányú monopóliumát és a jazz kreatív, első vonalba tartozó világnagyságait és együtteseiket hozta el első ízben Magyarországra (Anthony Braxton, Roscoe Mitchell, George Lewis, Rova Saxophone Quartet, Keshavan Maslak, Burton Greene, East-West Trió, Zbigniew Namyslowski, stb.) és tette lehetővé a magyar muzsikusok számára, hogy az akkor elérhetetlennek tűnő híres muzsikusokkal együttjátszanak (Szabados György, Dresch Mihály, Grencsó István, stb.). 1995-ben az ADYTON Records lemezkiadó alapító tagja (Balogh Tiborral és Czabán Györggyel).
A kilencvenes évek végére az általa szervezett MEDIAWAVE Fesztivál a térség egyik legfontosabb improvizatív zenét terjesztő fesztiváljává válik.
FILMES TEVÉKENYSÉG
FILMKÉSZÍTÉS 1977 óta foglakozik filmezéssel. Számos dokumentum-, kísérleti-, tánc- és kisjátékfilm készítője. De dolgozik mások filmjeiben operatőrként is. Filmjei szerepeltek és díjat nyertek az Országos Függetlefilm Fesztiválokon, a Magyar Filmszemléken, és nemzetközi fesztiválokon.
Fontosabb filmjei:
Hartyándi Jenő-Nesztor Iván: EGYKOR A GYIMESBEN JÁRTAM (1.díj - Országos Néprajzi Szemle, 1992)
Grencsó István-Hartyándi Jenő: VALAHOL KÖZÉP-EURÓPÁBAN (Országos Független Film és Video Fesztivál díjazottja, 1993)
Villányi László: A LILIOM HANGJA (két különdíj - Országos Függetlenfilm Film és Video Fesztivál, 1993 /a film operatőre/)
Szolnoki József-Hartyándi Jenő: MADARAK (különdíj - az Országos Független Film és Video Fesztivál, 1993)
Hartyándi Jenő: KISÖRSPUSZTA (legjobb dokumentumfilm - Országos Független Film és Video Fesztivál, 1994)
(legjobb szociografikus dokumentumfilm - Magyar Televízió díja MEDIAWAVE'94)
Villányi László: REJTŐZKÖDÉSEK (3.díj - Országos Független Film És Video Fesztivál, 1995)
(a zsűri különdíja - MEDIAWAVE'95 /a film operatőre/)
Hartyándi Jenő: GYIMESI FILM-ÜZENET (1.díj - Országos Néprajzi Szemle, 1996)
(3.díj - Országos Függetelen Film és Video Fesztivál, 1996)
Hudi László-Hartyándi Jenő: A HÁROM NŐVÉR (legjobb színészi telj. film - Országos Füg. Film és Video Fesztivál, 1996)
(Silver medal - Independent professional kategória fődíja, Brno16, 1996)
(Magyar Filmszemle versenyprogram, 1997)
Hartyándi Jenő: „NA, EZ A LAJKÓ FÉLIX!“ (Magyar Filmszemle versenyprogram, 1998)
Hartyándi Jenő-Villányi László: „A FLAMINGÓ TÉRDE“ – Tolnai Ottó portré
(Magyar Fillmszemle versenyprogram, 2002
FILMSZAKMAI TEVÉKENYSÉG 1990-ben alapító és vezetőségi tagja a Győri Vizuális Műhely Egyesületnek. 1991-ben ötletadója és fő szervezője (Tóth Erzsébettel és Koch Évával) a következő években MEDIAWAVE Fesztiválként ismertté vált győri Nemzetközi Vizuális Művészeti Fesztiválnak. 1991 végén - az első sikeres fesztivál után - kezdeményezője a MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány létrehozásának, amelynek fő munkatársa és szellemi irányítója a mai napig.
Az Alapítvány fő rendezvénye - FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA - ANOTHER CONNECTION - az elmúlt 13 év alatt európai rangú nemzetközi fesztivállá nőtte ki magát, de kisebb rendezvényei (fesztiválok és táborok) is egyre jelentősebb súllyal szerepelnek a magyar és a környező országok kulturális életében:
- "FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA-ANOTHER CONNECTION"
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Fesztivál /1991 óta/
- BILIBÁNCS Népi Hagyományőrző Tábor és Fesztivál, Rábapatona /1992 óta/
- MEDIAWAVE Film és Fotó Tábor, Novákpuszta, Rábapatona /1992 óta/
- ALTER-NATIVE Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál, Marosvásárhely /1993 óta/
- FAV-MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Tábor, Carta (ROM) /1996 óta/
- BAKONYALJI VIGASSÁGOK (Románd, Ravazd, Lázi) /1999óta/
- MEDIAWAVE minifesztiválok – Prága, Berlin, Párizs, Bordeaux, Peking, Almati, Lhasza,stb. /1997-től/
1992-1997 között elnökségi tagja a Magyar Független Film és Video Szövetségnek. 1995-ben Czabán Györggyel közösen kezdeményezője és helyszínadója az addig alternatívnak nevezett kulturális csoportok érdekvédelmi és nyomásgyakorló szövetségének, az első találkozó után a helyszínadó Ravazd községről RAVAZDI KEREKASZTAL-nak elnevezett szervezetnek. 1996-99. a Magyar Mozgókép Alapítványt Játékfilmes szakmai kuratóriumának tagja. 1997 augusztus 20. A Magyar Köztársaság Kiskeresztje elismerésben részesül kulturális munkájáért. 1999-2004-ig a Magyar Mozgókép Közalapítvány Kutatási, Képzési, Kísérleti Film szakmai kuratóriumának tagja. 1999-2004-ig a Budapest Mozi Közalapítvány kuratórium tagja. 1999-től a győri Rómer Ház Közalapítvány művészeti vezetője. 2003-ban Bezerédj-díjjal (Európai kulturális tevékenységért) tüntették ki (a kulturális kormányzat díja). 2003-2005 a Magyar Mozgókép Közalapítvány Forgalmazási szakmai kuratóriumának tagja. 2005-től a Magyar Fesztivál Szövetség elnökségi tagja. 2006-tól a Magyar Mozgókép Közalapítvány Játékfilm szakmai kuratóriumának tagja.
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány
Két görög filmes műhelyvezető is lesz idén a Passport Controll - Nyári Berek Művészeti Műhelyek és Közösségi Együttléten. Karina Logothetis filmrendező és Vasilis Zlatanos sound designer idén elnyerték a legeredetibb kisjátékfilm díját a 33. alkalommal megrendezett Mediawave Filmszemlén, a Kavics (er. Pebble) című filmmel.
Május végén (május 26-28) jön a következő idei Mediawave fokozat Pünkösdi improvizációk címmel, amely a "klasszikus" Mediawave jazz, színházi, táncos és közösségi vonalát szándékozik feleleveníteni a ravazdi Őrhegy udvarházban. A program ide kattintva érhető el.