HA HOZOL, VISZEL!
Ne feledd, elég kellemetlen szembesülni azzal a ténnyel, hogy saját figyelmetlenséged vagy lustaságod okán azon kell törnöd a fejed, hogy a nálad lévő utazási kellékek (ruhák, tárgyak, ékszerek, könyvek, stb.) közül mitől váljál meg vérző szívvel, mert a kisharsányi csere-bere placcon szívedhez nőtt valami rendkívül fontos és értékes dolog.
Sokkal jobb és célszerűbb megoldás, ha indulás előtt átválogatod a polcaidon porosodó, fiókok és szekrények mélyén heverő, soha semmire nem használt tárgyaidat, ruháidat, könyveidet, CD-det. Biztos sokszor fog eszedbe jutni, hogy mi a francnak raktad oda egykor?
Többségünk gyűjtési és larakási mániával küzd! Az rendben, ha valaki azt rendszerezve teszi, de anélkül csak halmozódik a használatlan tárgyak, eszközök sokasága lakásunkban.
Itt az idő, hogy megszabadulj tőlük! Légy környezet- és öntudatos gyüjtőmán! A kisharsányi csere-bere placcon garantáltan hasonló értelmetlen és nálad továbbporosodó cuccokat gyűjthetsz be helyettük! A változatosság, a változékonyság végülis gyönyörködtet!
A KÖZVETÍTÉS ÉS KAPCSOLATTEREMTÉS ELEMEI
I. CSERE-BERE PLACC
Tavaly nagyon sikeresen vezettük be a Kovács udvarházban a Csere-bere placc-ot, amely az ősi piacok hagyományát szándékozott feleleveníteni.
Csak ismétlésként:
A piac nagyon hatékony közvetítő és kapcsolatteremtő közeg volt a történelem folyamán. Most szolgálja, segítse a helyi lakosok és fesztiválra jövő látogatók közti kapcsolatok kialakulását.
Biztosak voltunk benne, hogy elsőre nem fog tökéletesen működni a rendszer, a javításán elgondolkodtunk. Sejtettük, hogy kevesen hoznak magukkal csereárut. De elsőként a helyi gyerekek, majd a felnőttek mentették meg a helyzetet, majd a harmadik naptól a felkészületlen fesztivállátogatók is elkezdték átválogatni útipoggyászukat és egyre nagyobb méreteket kezdett ölteni a csere-bere.
Persze sejthető volt, hogy a rendszer beindulta esetén a felkészületlenek bánkódni fognak. De ez most is legyen az ő bajuk. Az élet végül is tanulási folyamatok sora. És van, aki gyorsan, más lassan tanul.
A környezettudatos gondolkodás erősítése céljából a ruhákon, könyveken és CD-en túl a csere-bere tárgyaknak elsősorban kézműves jelleggel szerencsés rendelkezniük pl. nagymama lekvárja, házi kolbász, szalonna, bor, pálinka, méz, süti és bármi, ami az ember saját keze munkája. Természetesen tudjuk és belátjuk, hogy a jelenkor – ilyen értelemben – fejletlen társadalmában nem minden egyén kezéhez tapad kétkezi munka és annak eredménye, sikere, jóérzése. De bízunk abban, hogy a társadalom alapegységében a családban vannak olyan egyének, akik még élnek a mai bevásárlóközpont alapú, növekedéskényszeres világunkban is ezzel az elavultnak tűnő, de talán egy környezettudatosabb jövő alapelemével. Egyszerűbben: nézz körül a mama, a nagyi éléskamrájában vagy a papa pincéjében! Esetleg keresd a boltok, piacok standjain a kistermelői, kézműves portékákat.
A KOVÁCS UDVARHÁZ világában mire jó a csere-bere?
1./ Elsősorban – elkerülheted vele a vendéglátás számodra drágának tűnő kínálatát. Ha élni kívánsz ezzel a lehetőséggel, akkor hozz magaddal fölösleget, hogy csere-berélni tudj más ismerős és ismeretlen fesztivállátogatóval. (Pl. kolbászt borért.) Ezen tevékenységedet a fesztivál szervezői nem akadályozni, hanem szorgalmazni szeretnék, és ehhez csere-bere helyszínt biztosítanak. (Tán néhányatokban felvetül ezen sorok olvastán a kaláka vagy a batyús bál kifejezések egyre jobban feledésbe merülő tartalma. Na, ezek meg/felújítására törekszünk.
2./ Másodsorban – a csere-bere reményeink szerint a közösségi kapcsolatok alakítójává válhat. Vedd észre, élj vele!
3./ Nem utolsósorban – szeretnénk segíteni azt a folyamatot, hogy ismét tudatossá váljon, a helyére kerüljön az előadó és a közönség kapcsolatában lévő, egyre feledettebb “adás-kapás” viszony. Azaz, aki a színpadon áll, azt azért teszi, hogy valamit adjon nekünk. És az, amit ad értéket képvisel, mert ő megdolgozott a tudásáért. Az ősi társadalom együttműködési alappillérei közé tartozott a kölcsönösség fogalma, amelyet később a társadalmi különbségek kialakulása, majd a pénz megjelenése egyre jobban torzított, esetenként kényszeressé, deformálttá tett. De azért azt gondoljuk, hogy mindenkiben ott szunnyad a kölcsönösség alapérzése, jelen esetben az, hogy ha egy művész nekünk valamit ad, azért cserébe – a fesztiválra be(vissza)vezetett csere-bere szellemében – nekünk is illene adni valamit. Olyasvalamit, amit módunkban áll, amivel lehetőségünk szerint kifejezhetjük, viszonozhatjuk a kapott értéket – pl. egy üveg borral, lekvárral, stb, egyszóval ami nálunk van.
Ennek szorgalmazására minden koncerten és előadáson elhelyezünk egy kosarat, amelyben az előadás közben vagy végén elhelyezhető a kapott érték megbecsülését jelző ajándék. Higgyék el, örülni fognak neki!
I./1. SPECIÁLIS CSERE-BERE FORMÁK
Három olyan csere-bere formát is szeretnénk Kisharsányban meghonosítani, amelyek többségében, kicsit másként, de ismertek:
RUHATEREGETÉS
Ez tulajdonképpen a közismert turkáló, azaz használt ruha kereskedés, nem üzleti formája.
Lényege: mi hozunk egy alap ruhakészletet, amelyet az udvarban, ruhaszárító kötelekre kiaggatunk. Lehet nézegetni, válogatni belőlük azzal a feltétellel, hogy a tetsző és elvinni szándékozó darab helyett be kell tenni egy saját ruhadarabot. Azaz a készlet állandó darabszámra, de folyamatosan frissül. A kisharsányiak persze haza is szaladhatnak egy cseredarabért, de a városiak figyelmét elhívjuk a csereáruk hozására.
KÖNYV, CD ÉS DVD CSERE-BERE
A lényege ugyanaz, mint a ruhateregetésnél. Mi hozunk egy alapkészletet, a tetszőt ki lehet cserélni egy sajátra.
JÁTÉK CSERE-BERE
A szisztéma megegyezik az előzővel.